logo
 
Kontakt
Zarząd
Książki
Słownik
Członkowie
Polecane strony
 
Strona główna Informacje ogólne Galeria Publikacje Konkurs URANIA Kronika
 

Członkowie Oddziału Częstochowskiego PTMA

Waldemar Zwierzchlejski Lista członków

Waldemar Zwierzchlejski Urodziłem się w 1964 roku w Częstochowie. Z żoną Albiną mam dwóch synów: Krzysztofa (*1986) i Wojciecha (*1988). Jednak moją najmilszą kochanką jest astronautyka.

Astronomią i astronautyką interesuję się, od kiedy sięgam pamięcią. Jednym z moich pierwszych wspomnień jest jakiś cień na ekranie telewizora w dniu moich piątych urodzin - okazało się, że był to Neil Armstrong stawiający swój "mały krok". Pierwszy lot załogowy, który obserwowałem świadomie to ASTP (Sojuz-Apollo w roku 1975). Tak na dobre podłapałem konika w roku 1978 po starcie Hermaszewskiego, z którym miałem okazję spotkać się po raz pierwszy w Toruniu na zjeździe PTMA w 1983 r. Członkiem PTMA byłem w latach 1978-1990, w tym przez jedna kadencję prezesem Oddziału Częstochowskiego.

Głównym obszarem moich zainteresowań są załogowe i międzyplanetarne loty kosmiczne. Lubię też oglądać przeloty satelitów na niebie, najpiękniejszym jak dotychczas widokiem był przelot promu kosmicznego Atlantis STS-71 i jego odrzuconego zbiornika ET w 1995 roku. Ze zjawisk astronomicznych największe wrażenie wywarło na mnie całkowite zaćmienie Słońca, które obserwowałem w 1999 roku na Węgrzech.

Swoimi zainteresowaniami dzielę się z innymi osobami poprzez popularyzację tematyki astronautycznej w czasopismach, dawniej w "Astronautyce" i "Skrzydlatej Polsce", a obecnie w "Lotnictwie". Prócz tego brałem czynny udział w kilku przedsięwzięciach internetowych (m. in. "Baza Wiedzy o Kosmosie"). Obecnie wchodzę w skład zespołu serwisu "AstroNautilus". Od roku 1998 nieprzerwanie prowadzę witrynę internetową "Loty kosmiczne".

mapa strony | kontakt