logo
 
Kontakt
Zarząd
Książki
Słownik
Członkowie
Polecane strony
 
Strona główna Informacje ogólne Galeria Publikacje Konkurs URANIA Kronika
 

Członkowie Oddziału Częstochowskiego PTMA

Jadwiga Pilińska Lista członków

Jadwiga Pilińska Urodziłam się 16.01.1940 w Kluczach obok Pustyni Błędowskiej. Maturę zdobyłam w Liceum im Adama Mickiewicza w Częstochowie, a dyplom mgr inż. chemii spożywczej na Politechnice Łódzkiej. Moja przygoda z astronomią rozpoczęła się od obserwacji przejścia Wenus na tle tarczy Słońca 8 czerwca 2004 roku. Oprócz astronomii interesuję się również turystyką górską, podróżami, przyrodą. W wieku 45 lat po raz pierwszy przeszłam przez Zawrat, a w następnych latach swego życia "zdobywałam" Koronę Gór Polski z najwyższym szczytem Tatr Polskich Rysami. Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie wspinaczka nocą na Górę Mojżesza na półwyspie Synaj - odnosiło się wrażenie, że gwiazdy są na wyciągnięcie ręki, by następnie powitać wschodzące Słońce.

Będąc na emeryturze zwiedziłam: Włochy, Chorwację, Egipt, Hiszpanię, Izrael, Turcję, Petrę w Jordanii, Monaco. Od 2000 roku czynnie uczestniczę w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii im. J. Długosza, a od 2004 roku przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Od 2007 roku jestem członkiem Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego.

Moje hobby oprócz wymienionych to uprawa roślin szczególnie kwiatów, w kontakcie z przyrodą czuję się najlepiej. Z podróży zagranicznych i krajowych przywożę mnóstwo zdjęć, można rzec, że moją pasją jest też fotografia.

Adres e-mail: pilinska@neostrada.pl

Jadwiga Pilińska
mapa strony | kontakt